Google+ Followers

Thursday, March 13, 2014

Dollars and Common CENTS and EXCALIBUR


That 25 lbs of raw turkey breast, skinless and boneless yields 5 lbs of turkey jerky?The turkey breasts cost $2.25 per lb. at a restaurant supplier. That means that home made turkey jerky costs seventy cents per ounce for skinless boneless breast. vs.....

Comparable products on the market...


Made from 100% Turkey thigh meat
11.95 for 4 ounces   =$2.98 per ounce + shipping


PureBites Turkey Treats are made with only one ingredient.[thigh??]
7.80 for  2.47 ounces =$3.25 per  ounce+ shipping


Turkey Treats are made with only one ingredient.[thigh??]
8.29 for 2.47 ounces=$3.35 per  ounce+ shipping


Turkey Jerky are made from premium 100% USDA Grade”A” turkey breast (breast are all white meat) we purchase the turkey from a high end restaurant supplier. These are NOT turkey parts ground up and pressed into strips like other products out there. 
12 Ounces – $22.00 =$1.83 per  ounce+ shipping


So, if you want AFFORDABLE quality dog treats, that are SAFE  [never been recalled!!!!] DELICIOUS, AND NUTRITIOUS, make your own, the easy way:
use EXCALIBUR and SAVE SOME MONEY!

The cost of EXCALIBUR can easily be amortized over time, and you still save money.
And if you enter the CONTEST, and win it.... then .... SCORE!


DO YOU KNOW ABOUT THE CONTEST? IT STARTS TUESDAY!

'vie





No comments: